Şu bizim CHP

Siyasette, güçlü ve şahsiyetli bir muhalefet; demokrasinin teminatıdır. CHP, 95 yıllık tarihinde ülkeye huzursuzluk ve zulümden başka hiçbir şey vermediği gibi; bu bir asır içerisinde gerçek bir lider çıkaramaması da ayrı bir vahamettir. Nitelikli ve tüm organları birbiri ile uyumlu değildir. Milli olmadığı gibi tamamen ithal siyasetleri, Türk Milletinin binlerce yıllık tarihi, inanç ve kültürel dokusuyla uyuşmamaktadır.

Bunu bilmelerine rağmen hala bu partiye oy veren seçmenin büyük bir çoğunluğuna; yıllarca bu ülkeye “şeriat” gelecek korkusu yaşatıldı. Özgürlük ve yaşamsal haklarının ellerinden alınacağı endişesi verildi. Modernlikten çağ dışılığa itileceklerini düşünen insanlar oluşturuldu. Bu çekinceleri haklı çıkaran maksatlı algı kampanyalarına, birde dindar kesimden numunelik çıkan şahsiyetsizler eklendi. Sığınacakları çürük ama tek limanın CHP olduğunu düşünerek bu partiye destek çıkmaları sağlandı.

CHP’nin en önemli söylemlerinin başında “saygı” geliyor değil mi? Her görüşe, giyinişe, söyleyişe vs. Ama öyle değil. Çevremde o kadar çok CHP’ li var ki; kendi düşüncelerinin dışında hiçbir fikre saygıları olmadığı gibi tahammülleri de yok. Mustafa Kemal’in bu partiyi kurmuş olması, kendilerine bu ülkeyi sahiplenme ve kendilerinden olmayanları, istismar ve rencide ederek reddetmeleri hakkı tanıdığına inanacak kadar bağnazlar.

Bu ülkede yapılan her hayırlı çalışmaya itiraz etmeleri, aslında ortaya koyabilecekleri bir projelerinin olmamasının doğal çırpınışı, çaresizliğin, ilkesizlik ve beceriksizliğinin bir sonucu olmalıdır. CHP Türkiyeyi yönetme ve müreffeh yarınlara taşıma partisi değil, ilerleyen, güçlenen Türkiye’yi durdurmaya ve diz çöktürmeye çabalayan, organik bağları dışarıda olan niyeti bozuk bir partidir.

Bütün bu gerçekleri gördüğü halde hala bu partide görev yapan veya oy veren iyi niyetli solcu veya sosyal demokrat insanımıza, bu partiyi özlenen ve beklenen bir muhalefet haline getirmede, kasetle filan değil, bilgi ve tecrübesiyle, iyi niyeti ve dürüstlüğü ile göz dolduran bir lidere emanet etmede büyük görev düşüyor. Militan yapıdan arındırılmış, sadece Türkiye gerçeklerine odaklı, proje üreten, bağnazlıktan uzak, tüm ülkeyi kucaklamayı savunan bir CHP inanın bizi sadece gururlandırır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlginizi çekebilir

Köftenin sırrı

Oldum olası kuru köfteye bayılırım. Bugüne değin altmışa yakın vilayetimizi gezdim; ilk so…