Anasayfa Gittiğim Yerler “Taraklı” bize Ertuğrul Gazi’nin emanetidir

“Taraklı” bize Ertuğrul Gazi’nin emanetidir

Foto: Adnan-Naime Bozkurt

Sakarya’nın beklide en güzide ilçesi Taraklı, gerçekten görülmesi gereken bir yer. M.Ö. 2000 yıllarına kadar uzanan tarihi dokusu, doğal güzellikleri, misafirperver, güler yüzlü hoş insanları ile insanı mest eden harika bir kasaba.

Osmanlı Devleti henüz kurulmamışken, Ertuğrul Gazi zamanında yapılan akınlarla Bizans hakimiyetinden alınarak Osmanlı Beyliğinin egemenliğine geçen Taraklı, Yavuz Sultan Selim’in Mısır seferine çıkarken konakladığı, veziri Yunus Paşa’ya yaptırdığı cami ve daha nice eserlerle donatılmış adeta o yılları yaşatan, bozulmamış tam bir Türk kasabasıdır.

Evliya Çelebi’nin Seyahatnamesinde belirttiği, halkın şimşirden yaptığı tarak ve kaşıklar sebebi ile adının “Tarakçı” sonradan “Taraklı” olarak anıldığı belirtilir. Hıdırlık Tepesi ve Taraklı Hisarının yamaçları ile bu iki tepe arasındaki vadide kurulmuştur.

Son on yılda keşfedilen, termal tesislerin yapılması ile devre mülk tarzı yapılaşmalar, bölgeye ekonomik girdi sağlasa da, asırlardır özelliğini koruyan Taraklı, bu tarihi dokusunu kaybetme tehlikesi ile karşı karşıya diye düşünüyorum. Şimdi birde dizi film çekilerek duymayanlara da duyurma peşindeler. Yalaza denilen diziyi çok sevdiğim ve takdir ettiğim Osman Sınav çekiyor ancak, bölgenin reklamı olmakla birlikte, olası emlak patlaması ile çevre yine zenginlerin lüks villaları ile dolup taşacaktır.

Eşimin baba tarafından Taraklılı olması nedeni ile 5-6 kez gittiğim kasaba, bir değişim süreci yaşıyor. Umarım yetkililer bu şirin beldenin yok olmasına seyirci kalmaz ve bir an önce gerekli tedbirleri alırlar.

Aklıma gelmişken şunu da paylaşayım. Ben çocukken rahmetli babam bana “uhud” diye bir yiyecek getirirdi. Şimdili çikolata kremalarına benzeyen kıvamda, ince tahtadan yapılma kovanlarda getirir, kaşıklayıp yerdim. Zamanla unutup gittik. Taraklı ile bağ kurup oraya gidip gelmeye başlayınca haliyle merakım olduğundan “buranın nesi meşhur” diye sordum. Genelde tahtadan yapılma gerçekten el emeği, göz nuru eşyalar, hediyelikler var. Ancak beni yemek kısmı ilgilendirdiğinden, bana “uhud” al dediler.

Bu isim önce yabancı gelmedi tabi. Misafir olarak kaldığımız evde ikram edilince, hemen tanıdım. Bu çocukluğumda babamın bana aldığı lezzetti. Hemen çarşıya çıkıp epeyce aldım. Gerek kayınpederim ve kayınvalidem başta olmak üzere bir çok akraba ve dostlarım Taraklıya geldikçe sağ olsunlar bana getirirler.

Yolunuz düşer de Taraklıya uğrarsanız, başta çocuklarınıza olma üzere eş-dosta hediye olarak uhud götürün. Buğdayın özünden, şeker konulmadan, tamamen kendi lezzeti ile tatlandırılan bir ürün. Bunun yanında tamamen doğal ürünlerde alabilirsiniz.

  • Hayatın tek bir gerçeği vardır

    Hayatın tek bir gerçeği vardır-1 Hayatımızın tüm omurgasını genel olarak “etkileşim” ile “…
  • Cengiz Topel

    Hafta sonu yolum ikinci kez Şişli Harbiye’de Ordu Caddesi girişinde bulunan Askeri Müzeye …
  • Tanzim Satış noktaları hakkında

    Açılan tanzim satış noktaları iki farklı açıdan incelenmelidir. 1-Serbest piyasa ekonomisi…
Daha fazlası

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlginizi çekebilir

Hayatın tek bir gerçeği vardır

Hayatın tek bir gerçeği vardır-1 Hayatımızın tüm omurgasını genel olarak “etkileşim” ile “…