Anasayfa Gittiğim Yerler Tarihi Sahaflar Çarşısı

Tarihi Sahaflar Çarşısı

İstanbul’un en eski yerleşim bölgesi olan tarihi Sultanahmet ve çevresinde gezilip görülmeye değer yüzlerce eser var. Kapalı çarşıya giderken Sedefçiler kapısından girmeden, yine en az beş yüz yıllık bir mazisi bulunan Sahaflar Çarşısına uğramanızı öneririz.

   

Yaklaşık 15. Yüz yıldan bugüne birçok badire atlatmasına rağmen hala ayakta kalabilmiş, eski ahşap hali ile 1950 de yaşanan yangında büyük zarar görerek neredeyse tüm dükkanlar ve kıymetli el yazması eserler kül olsa da, yeniden taş ve beton kullanılarak bugün ki haline getirilmiş. Ancak o yıllarda ki kadar kıymetli eserlere çok rastlanmıyor.

Bölgede çok miktarda medrese olması sebebi ile sadece burada eğitim gören talebelere hizmet etmek maksadı ile kurulduğu bilinen çarşı her sabah dualar ile açılarak yine dualar eşliğinde kapatıldığı Evliya Çelebinin Seyahatnamesinde belirtiliyor. İlk yıllarında elli olan dükkan sayısının bugün yirmi beş civarında olması dikkat çekiyor.

Sadece kitap değil, el emeği göz nuru hat, ebru ve seramik eserlerini de bulmak mümkün. Özellikle yabancı turistlerin büyük ilgi gösterdiği çarşı sabahları 07.00 de açılıp saat 20.00 de kapanıyor.

Daha fazlası

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlginizi çekebilir

FOX TV yi gerçekten tebrik ederim

Fox TV yi gerçekten tebrik ederim. İlk sahibi ve kurucusu Rupert Murdoch’ı, sonraki sahibi…