Anasayfa Haber Tatil gidiş dönüşlerinde yol kenarlarında satılanı almayın

Tatil gidiş dönüşlerinde yol kenarlarında satılanı almayın

Tatil gidiş dönüşlerinde yol kenarlarında satılanı değil, köy pazarlarını tercih edin

Özellikle sıla yolunda veya yurt içi tatil gidiş dönüşlerinde yol kenarlarında mahalli ürün satan yerler görürüz. Daha önce yayımlanan bir haberde, sağlık müdürlüğü ve jandarmanın bu tür yerlerde denetim yaptığını ve sahte ürünler satan benzer yerleri kapatarak yasal işlem yaptığını okumuştum. Tatil gidiş dönüşlerinde yol kenarlarında satılanı değil, köy pazarlarını tercih edin

Gerçekten de yol kenarlarında temiz ve kaliteli ürün satanların yanında, kavanoza ve paketli olarak satılan bal, reçel, sos, salça gibi ürünler yerel üretimden çok ucuz olarak temin edilip şişelenip paketleniyor ve yöresel denilerek oldukça da yüksek fiyata satılıyor.

Datça’ya bir ara gittiğimde bal işi yapan biri dükkanında kaliteli bal sattığını ama ilçe çıkışında, yol kenarında mal satan kişilere kilosu 5 liradan bal verdiklerini anlatmıştı. Bu sebeple yol kenarında paketlenmiş ürün almak tavsiye edilmiyor.

Bunun yerine yol güzergahınız zaten belli. İnternet ten araştırdığınızda hangi ilçe ve köylerden geçecekseniz, oraların mahalli pazarlarını ziyaret edin. Ev kadınları evde fazladan yaptıkları ürünleri oldukça makul fiyata satıyorlar. Konsantre şuruplar, zeytin ve zeytin yağları, marmelatlar, yüksek rakımlardan elle toplanan kekikler, peynirler, çökelekler, tereyağı, köy ekmekleri, süt, bal, reçeller, köy yumurtaları ve daha sayamadığım bir çok ürün. Hem tadına bakarak alıyorsunuz hem de güvene biliyorsunuz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlginizi çekebilir

Köftenin sırrı

Oldum olası kuru köfteye bayılırım. Bugüne değin altmışa yakın vilayetimizi gezdim; ilk so…