Anasayfa Sağlık Ticaret ahlakımız yerlerde

Ticaret ahlakımız yerlerde

Tavuk eti belki de son yirmi yıldır en çok tartışılan konu oldu. 1990 lı yıllarda bir anda çığ gibi büyüyen tavuk çiftlikleri çok geçmeden çeşitli sebeplerle bir bir kapandı. İstikrarı yakalayan, kaliteli ve gelişim süreçlerini iyi değerlendiren firmalar ayakta kaldı. Bazı Türk girişimcilerinin en sevmediğim yanı ise kısa sürede zengin olmaya karşı duydukları inanılmaz ihtiras. Öyle bir ihtiras ki onlar sayesinde ticaret ahlakımız yerlerde sürünür oldu.

Bu, sağlıksız şekilde üretimi doğurdu. Çeşitli kimyasallarla veya sağlıksız katkılarla karıştırılan ürünler piyasaya sürüldü. İşlerini doğru yapmaya çalışan firmalar rekabette zorlanınca bu düşüncesiz üretim yapanları şikayet ettiler veya ifşa yolunu seçtiler. Birçok firma haksız kazançla hem insanların sağlıklarıyla oynadılar hem de özellikle ihracat ürünleri, gittikleri ülkelerin kontrolleri sonucu geri gönderilerek ülkemize itibar kaybettirdiler.

İnsanımızın hileye başvurması ilk kez gözlenmiyor elbette. Ticaret ahlakı o denli örselendi ki neredeyse her sektörde buna tenezzül edenler çıkıyor ve maalesef devletimiz gerekli caydırıcı önlemlerini almıyor. Belirli aralıklarla bakanlığın resmi internet sayfasında “TAĞŞİŞ” yapan sahtekar firmalar ve ürünleri açıklanıyor. Neler yok ki? En çok dikkatimi çeken et ürünleri,  süt ürünleri, zeytinyağı, bal, enerji içecekleri, takviye gıdalar. Neler kattıklarını okudukça dehşete kapılıyorum. Artık satın alıp soframıza koyduğumuz neredeyse her ürüne şüphe ile bakar olduk.

Devletimizin buna tenezzül edecek kadar alçaklaşan, insan sağlığıyla oynayıp zarar veren bu namussuzlara en ağır şekilde ceza verilmesi lazım. Mesela bir kebapçıdan alınan numunede domuz veya at, eşek, sakatat gibi türevlere rastlanmışsa ona belini doğrultamayacak kadar ağır bir para cezası verilmeli ve asla bu haysiyetsizlere bu sektörde iş yaptırılmamalı. Her türlü medya alanında yüzü ve adı unutulmayacak şekilde akıllara kazınmalı.

2019 yılında tağşiş yapan firmalara bu linkten ulaşabilirsiniz:

https://www.aa.com.tr/uploads/userFiles/c09e217d-a61f-47f8-a355-ddf8004cfef9/taklit-tagsis.pdf

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlginizi çekebilir

Dünya gerçekten bizi kıskanıyor mu?

Son yılların belki de en çok konuşulan, tartışılan ve alay konusu olan mevzusu “Dünya bizi…