Anasayfa Makale Toprağa ne verirsen sana onu geri verir

Toprağa ne verirsen sana onu geri verir

Metalik madenler, endüstriyel ham maddeler ve enerji ham maddeleri toprağın altında bulunmayı bekleyen kıymetlerdir. Birde insan eliyle toprağa gömülüp, günü geldiğinde çıkarılmayı bekleyen ve adına “define” denilen değerler vardır. Şimdi, yaşadığınız veya size ait olan topraklarda bunlar bulunmuyorsa, dünya da kullanılan en hassas ve en pahalı teknolojileri de getirseniz elde edeceğiniz hiçbir şey yoktur.

Memleket hayrına tek çivi çakmamış olan CHP, her zaman olduğu gibi havanda su dövmeye devam ediyor. Olmayanı var gibi, söylenmeyeni söylenmiş gibi göstermekte ısrar ediyor. En önemlisi de hala Atatürk üzerinden gündem oluşturmaya çalışıyorlar. Bir arkadaşım RTE ye seslenen bir yazı koymuş sayfasına: “sende Atatürk gibi tüm servetini millete bağışlasana?” diyor.

Canım arkadaşım, Atatürk’ün çoluğu çocuğu var mıydı? Rahmetlinin maalesef zürriyeti yoktu. Keşke olsaydı da bugün onları bağrımıza bassaydık. Böyle olunca tüm varlığını mecburen milletine bağışladı. Evlatları olsaydı eminim onlara da bir miktar bağışlardı. Hatta yanlış hatırlamıyorsam İnönü’nün tüm çocuklarının eğitim masraflarını, Sabiha Gökçeni ve Manevi kızı Ülkü hanımı unutmamıştı.

Sonra 1975 teki bir konuya atıfta bulunmuş bir başka arkadaşım. “21 ABD üssünü kapatıp Türk bayrağı çekildi, ECEVİT FARKI” diyor kardeşim. Fatih Portakal sayfası olunca zaten menşei bozuk, bunu baştan anlıyorsunuz. Konumuza gelirsek; o yıl üsleri kapatan Demirel’di, Ecevit değil.

Sonra bunun gibi yüzlerce beyhude mesnetsiz alıntı, kaynağı araştırılmayan, “bak biz de bunu yapmışız” diyebilmek için sazan gibi atlanılan uydurma haber ve yazılar. Ne yaparsanız yapın tıpkı ilk paragrafta yazdığım gibi olmayanı bulup çıkaramazsınız. Siz o toprağa bir şeyler gömeceksiniz ki bulasınız.

Atatürk’ten, onun hatırası, manevi mirasından elinizi çekin, kirletmeyin. Bu ülkede İslam düşmanlığına nasıl yobaz dindarlar sebep olduysa, Atatürk düşmanlığına da sahte Atatürkçü yobazlar neden oldular. Türkiye’de solun bir geleceği yoktur ve olamaz.

Uzun yıllardır görmediğim, 68 kuşağının neferi olan bir arkadaşım vardı. ODTÜ mezunu, Deniz Gezmiş’i filan iyi tanıyan, epey hapiste yatmış biri. Bazen yanına uğrar dostça sohbet ederdik. Bazen de hararetli tartışmaların içinde bulurduk kendimizi ama hiç kalp kırmazdık. Severdim onu, yaşı benden büyük olsa da yaşıt gibi bir ortam oluşurdu sürekli, ya ben büyürdüm ya o küçülürdü.

Ateistti, inanmıyorum derdi ama bazen kelime aralarında O’nun varlığına inandığını, inadı ve gereksiz gururu yüzünden inanmadığını söylemek zorunda kaldığını anlayabiliyordum. İşte o kişi bir gün derin bir sohbet sonrası elini omzuma koydu ve “ Barbaros inan yaptıklarım ve yaşadıklarım koskoca bir hiç. Doğru amaç için doğru işler yaptığımızı zannederken biz aslında bu ülkeye en büyük kötülüğü yapmışız. Keşke inançlı bir ailede doğup, inançlı bir yaşamım olsaydı, bugüne kadar harcadığım enerjim de boşa gitmemiş olurdu” deyiverdi.

2004 yılında kaybettiğimiz Cem Karaca’da, vasiyetinde, bütün yaşanmışlıklarını, hatalarını ve inkârlarını bir tarafa atarak nasılda “beni sadece tekbirlerle uğurlayın” demişti.

Daha fazlası

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlginizi çekebilir

Şimşir ağacının şekil bulduğu yer: Taraklı

Milattan önce iki binli yıllara kadar uzanan tarihi geçmişi ile günümüze kadar gelen, eski…