Anasayfa Benim Penceremden Türkiye’de salgın ve sosyal dayanışma

Türkiye’de salgın ve sosyal dayanışma

Türkiye ve bazı Müslüman ülkeler dışında, neredeyse hiçbir dünya ülkesinde “sosyal dayanışma” geleneği, alışkanlığı bulunmamaktadır. Özellikle Avrupa ülkelerinin insanları, açlıktan ölene dahi çıkarıp bir yudum su, parasını almadan komşusuna bir yumurta dahi vermez.

Ülkemizde başlatılan “gönüllülük” esasına dayalı bağış kampanyasında, âlicenap milletimiz kendisinden beklendiği şekilde az-çok demeden destek oldu ve olmaya devam ediyor. Bu süreçte bu kampanyayı doğru okuyamayan vatandaşlar, devleti acz içinde göstermeye, “zırnık yok” diyecek kadar nefret kusmaya devam ediyorlar. Bununla beraber Avrupa başta olmak üzere halka para dağıtırken Türkiye’nin para istemesini aşağılıyorlar.

Birinci olarak zengin devletler vatandaşlarına para dağıtıyorlar doğru. Bu zenginlik sadece bir yere kadar, artık bu ülkeler sonuçlarına bakmaksızın karşılıksız para basıyorlar ve bunu dağıtıyorlar. Avrupa’da bazı ülkelerde yürütülen bağış kampanyalarında halk, geri almak üzere bu bağışı yapıyor. Bu şu demek: yakın gelecekte öncelikle Avrupa çok büyük bir iktisadi krize girecek, hatta girdi bile. Sağlık sisteminin çökmesi en başta ekonomiyi vurdu. Tüm dünya büyük bir buhranla karşı karşıya.

Gelelim Türkiye’ye; biz hiç hesapta yokken ortaya çıkan bu salgında yine her zaman olduğu gibi devletimizin sahibi olan yüce milletimize müracaat ettik. Bizde para basabilir ve günü kurtarabilirdik. Ancak ortaya daha vahim bir durum çıkmasının önüne bu şekilde geçiliyor. Devletimiz akılcı ve hesaplı davranıyor. Herkes müsterih olsun. Bu salgından Allah’ın izni ile en az zararla çıkacağız.

Müslüman Türk’e yakışmayan kin ve karamsarlık tabloları, senaryoları paylaşanlara itibar etmeyin. Bu ve benzeri buhranlar, sadece lafta Müslümanım, Türk’üm diyenlerin değil, Müslüman yaşayıp, Türk’ ün özüne ve töresine uygun davrananların sayesinde atlatılacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlginizi çekebilir

Bir kelimelik sır

Bizi hayata bağlayan, yaşam yürüyüşümüzde iç dünyamıza ışık tutan tek kaynağımız sadece “ü…