Anasayfa Ekonomi Yerli tohumda sessiz devrim

Yerli tohumda sessiz devrim

Tarım ve Orman Bakanlığı ve özel sektörün özellikle son on yıldır sürdürdüğü koordineli yerli tohum ıslah ve üretim çalışmaları nihayet meyvesini verdi.

Konu hakkında açıklama yapan Tohum Yetiştiricileri Alt Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Hacı Ömer Güler, tohum üretiminde Türkiye’nin 1 milyon tona ulaşarak önemli bir noktaya geldiğini açıkladı. Milli ve yerli tohumculukta sessiz bir devrim yapıldığını vurgulayan Güler, yurt dışında 100, 150 yıl önce tohumculuk sektöründe araştırmaların başlamasına rağmen aradaki mesafeyi kısa sürede kapatabileceklerini söyledi ve şöyle devam etti:

“Çalışmalarımız öncesi ülkemizde yıllık tohum üretimi yaklaşık 140 bin ton civarındaydı. Şu an yıllık tüketimimiz 2 Milyon ton. Biz özellikle son on yılda 1 Milyon 60 bin ton rekolteye ulaşarak aslında sessiz bir devrim gerçekleştirdik diyebilirim. Yıllık açığımız 1 milyon ton civarında ve bunu da en kısa sürede kapatacağımıza inancım tamdır. Ayrıca Türkiye olarak bilinenin aksine 85 ülkeye tohum ihracatı yapıyoruz. Ukrayna, Kanada, Azerbaycan en çok ihracat yaptığımız ülkelerden bazıları.

GDO lu ürünlerin yurda sokulması kesinlikle yasak

GDO‘lu tohumların Türkiye’ye girişinin ve üretiminin yasak olduğuna işaret eden Güler, “Bu ürünleri ülkeye sokan, üretim yapanlara yönelik kanunlarımızda 10 ile 12 yıl arasında hapis cezası var. GDO kavramı sürekli ülke gündemine getiriliyor. Hibrit tohumla GDO  karıştırılmak suretiyle Türk tarımı üzerinden bir karalama kampanyası yürütülüyor. GDO ile yanlış ilaçlamayı birbirinden ayırmak gerekiyor.” Dedi. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlginizi çekebilir

Toplum düzelmedikçe Devlet düzelmez

Devlet, hem tarihini, hem bugününü, hem de geleceğini korumak ve kollamak durumundadır. Ma…