Yoros Kalesi

İstanbul Beykoz’dan Anadolukavağı’na, hatta Anadolu Feneri’ne kadar uzanan kıyı şeridi ve yaslandığı tepelerde son derece ilginç ve etkileyici tarihi yerler görmek mümkün. Boğazın Karadeniz girişinde, Yavuz Sultan Selim Köprüsünü de içine alan geniş açılı bir manzaraya sahip olan Yoros Kalesi, doğrusu terk edilmiş haliyle beni çok üzdü.

Viraneye dönmüş bir durumda. Etrafında kafe-restoran tarzı ticari amaçlı yerler var. Tüm güzelliklerin ortasında unutulmuş, çalı-çırpı ve çöp içinde bırakılmış destansı bir yapı. Ne tamirat ne de restore için bir adım atılmış. Hemen önünde kalenin tarihi hakkında bir kitabe var. Merak eden okuyup bilgi sahibi oluyor. Kısaca kitabede şunlar yazıyor:

İstanbul Boğazının Karadeniz’den girişinin doğu tarafında, Anadolu yakasında bulunan Yoros Kalesi aynı zamanda Anadolukavağı Kalesi ve Ceneviz Kalesi olarak da anılmaktadır. Karşı kıyıda, Rumelikavağı’nda yer alan diğer kale ile birlikte Boğaz girişini kontrol etmek amacıyla inşa edilmiştir. Kalede bulunan Grekçe kitabede adını dağ anlamına gelen “oros” dan aldığı düşünülmektedir. Osmanlı hakimiyetine geçtikten sonra ll.Beyazit tarafından onarılarak mescit ve hamam yaptırılmıştır. 1700 yılları sonunda kale içinde 25 kadar ev olduğu ve 20 kişilik bir müfrezenin koruma ve gözetleme amaçlı kalede bulunduğu bilinmektedir.

  • Hayatın tek bir gerçeği vardır

    Hayatın tek bir gerçeği vardır-1 Hayatımızın tüm omurgasını genel olarak “etkileşim” ile “…
  • Cengiz Topel

    Hafta sonu yolum ikinci kez Şişli Harbiye’de Ordu Caddesi girişinde bulunan Askeri Müzeye …
  • Tanzim Satış noktaları hakkında

    Açılan tanzim satış noktaları iki farklı açıdan incelenmelidir. 1-Serbest piyasa ekonomisi…
Daha fazlası

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlginizi çekebilir

Hayatın tek bir gerçeği vardır

Hayatın tek bir gerçeği vardır-1 Hayatımızın tüm omurgasını genel olarak “etkileşim” ile “…