Yoros Kalesi

İstanbul Beykoz’dan Anadolukavağı’na, hatta Anadolu Feneri’ne kadar uzanan kıyı şeridi ve yaslandığı tepelerde son derece ilginç ve etkileyici tarihi yerler görmek mümkün. Boğazın Karadeniz girişinde, Yavuz Sultan Selim Köprüsünü de içine alan geniş açılı bir manzaraya sahip olan Yoros Kalesi, doğrusu terk edilmiş haliyle beni çok üzdü.

Viraneye dönmüş bir durumda. Etrafında kafe-restoran tarzı ticari amaçlı yerler var. Tüm güzelliklerin ortasında unutulmuş, çalı-çırpı ve çöp içinde bırakılmış destansı bir yapı. Ne tamirat ne de restore için bir adım atılmış. Hemen önünde kalenin tarihi hakkında bir kitabe var. Merak eden okuyup bilgi sahibi oluyor. Kısaca kitabede şunlar yazıyor:

İstanbul Boğazının Karadeniz’den girişinin doğu tarafında, Anadolu yakasında bulunan Yoros Kalesi aynı zamanda Anadolukavağı Kalesi ve Ceneviz Kalesi olarak da anılmaktadır. Karşı kıyıda, Rumelikavağı’nda yer alan diğer kale ile birlikte Boğaz girişini kontrol etmek amacıyla inşa edilmiştir. Kalede bulunan Grekçe kitabede adını dağ anlamına gelen “oros” dan aldığı düşünülmektedir. Osmanlı hakimiyetine geçtikten sonra ll.Beyazit tarafından onarılarak mescit ve hamam yaptırılmıştır. 1700 yılları sonunda kale içinde 25 kadar ev olduğu ve 20 kişilik bir müfrezenin koruma ve gözetleme amaçlı kalede bulunduğu bilinmektedir.

Daha fazla
Daha fazla  B.A.
  • Suuçtu Şelalesini mutlaka görmelisiniz

    Tatil dönüşü Bursa’ya varmadan Mustafa Kemal Paşa’ya uğradık. Büyük kızım daha önce geldiğ…
  • İstanbul Plajları

    İstanbul’da yaşayıp sıcaktan bunaldığınızda serinlemek için oldukça fazla seçenek var.  Ka…
  • Köfteci Yusuf 4. Levent’te

    Son yıllarda kendi sektöründe büyük sıçrama yapan Köfteci Yusuf, son şubesini İstanbul 4. …
Daha fazla  Gittiğim Yerler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Okumalısınız

Taksim Cami inşaatı sürüyor

Benim bildiğim sadece Taksim ve çevresinde 5-6 tane kilise var. İnanç anlamında benim için…