Anasayfa Ekonomi Yusufeli Barajı dünyanın 3. En yüksek barajı olacak

Yusufeli Barajı dünyanın 3. En yüksek barajı olacak

Artvin ilimiz sınırları içinde yapımı hızla devem eden Yusufeli barajı 275 metre yüksekliği ile çift eğrilikli beton kemer kategorisinde ülkemizin en yüksek ve dünyanın 3. yüksek barajı olacak. Toplam 4 milyon m3 gövde hacmine sahip barajda gövde betonunun 2 yılda tamamlanması hedefleniyor.

Yusufeli Barajı ve HES tesisinin kurulu gücü 558 MW ve yıllık enerji üretimi 1 milyar 888 milyon KWh/yıl olacak. Santral Binası ve enerji yapılarında betonlama çalışmaları planladığı şekilde devam etmekte, ayrıca enerji santralinde elektromekanik parçalarının montajlarına da inşaat faaliyetlerine bağlı olarak başlanmış bulunuyor.

Günümüz itibarı ile barajda 2.642.095 m3 beton dökülerek gövde betonunda % 66 gerçekleşme sağlandı. Baraj 190 metre yüksekliğe erişmiş durumdadır. (Günlük ortalama beton dökümü 4 400 m3) İnşaatta günlük maksimum 7.850 m³ baraj gövde betonu dökülerek rekor seviyeye ulaşıldı. Bu rakam 1.000 mikser betona eşdeğer olup; bu miktar beton ile 200 adet konut yapılabilir.

Yusufeli Barajı 275 m gövde yüksekliği ile Eyfel Kulesinden 25 metre daha kısa. Barajın gövdesi 100 katlı bir gökdelen yüksekliğinde. Yusufeli Barajının gövdesinde kullanılacak olan 4 milyon m³ beton ile Artvin’den Edirne’ye 13 metre platform genişliğinde beton yol yapılabilir.

Bununla birlikte Yusufeli Barajının gövdesinde kullanılacak olan 4 milyon m³ beton ile her biri 120 m² 5 katlı 10.000 konut yapılabilir. Yusufeli Barajının tamamlanması ile milli bütçeye yıllık 1 milyar 250 milyon TL katkı sağlayacak. Proje ile yaklaşık 650 bin kişinin enerji ihtiyacı karşılanacak.

Yusufeli Barajı üreteceği enerjinin yanı sıra diğer barajlara da su kaynağı olacaktır. Diğer taraftan Çoruh nehrinin getireceği rüsubatı önemli ölçüde tutarak diğer barajların ömrünün uzamasına ve Çoruh Nehrinde oluşabilecek taşkın riskini de azaltacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlginizi çekebilir

“Ben artık bir Dinsizim..”

Bazen insanın içinde öyle bir boşluk oluşur ki; tüm uzaydan bile daha geniş ve daha derin …