Anasayfa Sağlık Zayıflamak isteyen bu ekmekten yesin

Zayıflamak isteyen bu ekmekten yesin

Ekmek insanımızın belki de en önemli tüketim maddesi. Makarna ve pilavı bile ekmekle yediğimizden ekmeğin soframızda yeri bir başka. Özellikle son yıllarda onlarca çeşidi üretilen ekmeğin buğday, yulaf, çavdar ve mısır gibi hububatına göre olduğu kadar içeriğine katılan, gerek hoş koku vermesi ve gerekse besin değerini ve lezzetini artırması ile dikkat çeken, üzümlü, tarçınlı, cevizli, zeytinli gibi ekmeklerde oldukça rağbet görüyor.

Fırınlarda demirbaş olarak satılan bildik beyaz ekmek son zamanlarda çok tartışıldı. Fazlaca ayrışmaya tabi tutulan ekmeğin sağlıksız olduğu, içine katılan başta maya olmak üzere diğer kimyasallarla besleyici olmaktan çok özellikle çocuklar ve ileri yaştaki insanlarda ciddi sorunlar yaşatabileceği uzmanlarca defalarca anlatıldı.

Gerçekten de ne kadar bu ekmekten yersek yiyelim diğer öğüne gelmeden insan acıkıyor. Taze, yeni fırından çıkan bir ekmeğin yenmesi harika oluyor. Aynı ekmek birkaç saat sonra pörsüyor ve gerek tadı ve gerekse lezzeti kayboluyor.

Geçen ayın başında Beykoz Kavacık meydanında kurulan yöresel pazarda gördüğüm devasa ekmekler dikkatimi çekmişti. Bir türlü gidip bakamamıştım. Bugün özellikle yanlarına giderek biraz bilgi aldım.

Öncelikle bu ekmeğin yapıldığı yer Trabzon’un Hamsiköy’ü. Hiçbir katkı maddesi kullanılmadan veya içinden bir şeyleri çıkarmadan tamamen doğal “kara buğday”dan yapılan ve ekşi maya kullanılan, şu ana kadar yediğim en lezzetli ekmek.

Normal oda sıcaklığında 15-20 gün, buzdolabında bir ay ve derin dondurucuda 3-4 ay rahatlıkla bozulmadan özelliklerini koruyabiliyor. Resimde görüldüğü gibi yaklaşık sekiz kilo ağırlığında, meşe odununun kullanıldığı kara fırınlarda ortalama sekiz saatte pişiriliyor.

Besleyici ve doğal olmasının yanında en önemli özelliği ise tok tutuyor olması. Sabah kahvaltıda 1-2 dilim yediğinizde bazen akşama kadar acıktırmaması kilo sorunu olanlara cazip gelebilir. Dilimlenerek satılan bu enfes ekmeğin kilosu 10 TL den alıcı buluyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlginizi çekebilir

Dünya gerçekten bizi kıskanıyor mu?

Son yılların belki de en çok konuşulan, tartışılan ve alay konusu olan mevzusu “Dünya bizi…